Safety Danışmanlık Hizmetleri

Edit Content

İLETİŞİM BİLGİLERİ

TEL – 1 :+90 546 930 53 53

TEL – 2 :+90 507 948 08 89

Copyright By Safety Danışmanlık Hizmetleri

Gaz Ölçüm Uzmanı Hizmeti
(Gas Free)

Gazdan Arındırma Servisi (Gas Free Sertifikası)

Gas free Sertifikası; Türk deniz yetki alanlarında veya iç sularında bulunan inşa, tadilat, bakım, onarım ve söküm işlemlerinde, tehlikeli mahallere emniyetli giriş ve bu mahallerde soğuk veya sıcak çalışma yapılabilmesi için gaz ölçümü yapılacak Türk ve yabancı bayraklı tüm gemi ve su araçlarını kapsar.

Gaz ölçümü genellikle kapalı alanlarda yapılacak olan sıcak ve soğuk işlemin patlama, zehirlenme gibi resklerden arındırmak için Gaz Ölçüm Uzmanı” tarafından yapılmalıdır.  Safety Danışmanlık olarak Gazdan arındırma gözetimlerimiz, personelinizin güvenli bir ortamda çalışmasını sağlayarak, tüm kapalı alanların durumunu yakından değerlendirilmesi ve izlenmesine imkan tanır ve standart güvenlik prosedürlerinin bir parçası olarak çalışma izni sorununu çözer.

Gaz ölçümleri tipik olarak havada bulunabilecek karbon monoksit, metan, hidrojen sülfit ve diğer zehirli gazlar gibi zararlı gazların varlığını tespit etmek için yapılır. Bu gazlar yüksek konsantrasyonlarda solunduğunda zararlı hatta ölümcül olabilir, bu nedenle kapalı alanlarda seviyelerinin izlenmesi önemlidir.

Kapalı alanlardaki gaz seviyeleri ölçülerek, çalışanlar ve bölge sakinleri olası tehlikelere karşı uyarılabilir ve uygun güvenlik önlemleri alınabilir. Bu, alanı havalandırmayı, koruyucu ekipman giymeyi veya alanı tamamen boşaltmayı içerebilir.

Kapalı alanlarda gaz ölçümü genellikle güvenlik standartlarına uygunluğu sağlamak ve kazaları önlemek için Gemi ve Su Araçlarında Gazdan Arındırma yönetmeliği gereğince zorunlu tutulmuştur.

Kargo, slop, artık veya yükü soğutma amacıyla depolanan gaz tanklarında, bölmelerinde veya boru devrelerinde, IMDG Kodda belirtilen; katı, sıvı, gaz, aerosol haldeki parlayıcı, patlayıcı, zehirleyici veya boğucu maddeleri taşıyan gemi ve su araçlarından tesise yanaşacaklara yapılır. Ayrıca demir sahasında sıcak veya soğuk işlem yapacak olanlara gazdan arındırma işlemi 31/10/2012 tarihli ve 28453 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Limanlar Yönetmeliğine uygun olarak, liman idari sahalarında gazdan arındırma işlemi için demirleme alanı belirlenmiş ise bu alanda yapılır. Belirlenmemiş ise tehlikeli madde taşıyan gemiler için belirlenmiş olan demirleme alanlarında ve 1/10/2007 tarihli ve 26660 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tatvan Liman Yönetmeliğine uygun olarak belirlenen demirleme alanlarında yapılır.

Tehlikeli mahallerine emniyetli giriş, sıcak veya soğuk çalışma yapılacak gemi ve su araçlarının söz konusu iş ve işlemlerden önce gaz ölçüm uzmanı veya periyodik ölçümler bakımından gaz ölçüm destek personeli tarafından gaz ölçümleri yapılır. Ölçüm sonuçlarına göre gazdan arındırma belgesi düzenlenmesine müteakip gazdan arındırma belgesinde belirtilen emniyet kategorisini gösteren etiket, sıcak veya soğuk çalışma yapılacak olan tehlikeli mahallin giriş kısımlarına sorumlu kişi tarafından asılır.

Gazdan Arındırma Belgesi Hangi durumlarda zorunludur ?

Gazdan Arındırma Hizmeti Nasıl Alabilirim ?

En son güncellemeler için abone olun!

Sohbeti aç.
1
Yardıma mı ihtiyacınız var ?
Scan the code
Safety Danışmanlık Hizmetleri
Merhaba,

Whatsapptan iletişime geçmek için lütfen sohbete başlayınız.