Safety Danışmanlık Hizmetleri

Edit Content

İLETİŞİM BİLGİLERİ

TEL – 1 :+90 546 930 53 53

TEL – 2 :+90 507 948 08 89

Copyright By Safety Danışmanlık Hizmetleri

İş Güvenliği Uzmanı Hizmeti

İş Güvenliği Uzmanı

Herhangi bir iş dalında yapılan çalışmalar esnasında insan hayatına zarar gelmemesi, çalışan işçilerin yaralanmaması ya da bir kazaya mahal vermemesi için gerekli önlemlerin alınmasını sağlayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş iş güvenliği profesyonelidir.

İş Güvenliği Uzmanı bu konuda çıkmış olan 6331 sayılı kanunda ise; “iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik eleman” olarak tanımlanmıştır.

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

İş güvenliği uzmanı olabilmek için üniversitelerin uygun bölümlerinden mezun olmak gerekir. Bunları şöyle sıralayalım;

  • Üniversitelerin mimarlık ve mühendislik eğitimi veren bölümlerinden mezun olan kişiler,
  • Teknik öğretmenler,
  • İş sağlığı ve güvenliği lisans ya da ön lisans bölümlerinden mezun olmuş kişiler,
  • Fizikçi, kimyager ya da biyolog sıfatına sahip kişiler,
  • Bakanlık ve bazı kurum ya da kuruluşlarda çalışma hayatını denetlemekle görevli olan müfettişler, iş güvenliği uzmanı olabilmektedir.

İş Güvenliği Uzmanı Bulundurma Zorunluluğu

Ülkemizde bakanlık tarafından belirlenen az tehlikeli, orta tehlikeli ve çok tehlikeli statülerinde yer alan iş yerlerinde İSG Uzmanı bulundurma zorunluluğu vardır. Bu iş yerlerinde çalışan uzmanlar iş yerlerinde gerekli denetimleri zamanında yaparak olası bir kazanın veya aksaklığın önüne geçmeyi hedefler. Yapılan çalışmalar sayesinde hem işçilerin sağlığı korunabilir, hem de çalışma ortamı daha sağlıklı olacağı için iş yerinin üretim performansı artışa geçecektir.

Daha öncesinde birçok üzücü kazanın yaşandığı madencilik ve inşaat sektörleri bakanlık tarafından belirlenen tehlikeli kategorilerinde yer almaktadır. Bu yüzden de bahsi geçen iş yerlerinde bir İSG uzmanı bulundurmak zorunludur. Bu kişilere bakanlık tarafından verilen yetki sayesinde analiz ve denetim hakkı tanınmaktadır. Uzmanlar gerekli gördükleri taktirde faaliyeti durdurma veya askıya alma yetkisine de sahiptirler. Ancak bu yetkinin kullanılması durumu iş yerleri için oldukça kritik olduğu için her ayrıntının düşünüldüğünden emin olunmalıdır.

İş Güvenliği Uzmanının İşletmenize Faydaları

Ülkemizdeki iş yerlerinde yeni bir istihdam kolu olan iş güvenliği uzmanları işletmenize oldukça yarar sağlayacaktır. Bu kişilerin iş yerinize başlıca katkısı düzenli çalışma ortamının sağlanması olacağı için üretim hızı düşüş yaşamaz. Ayrıca yine İSG uzmanlarının yaptığı denetimler sayesinde de işçilerinize güvenli bir çalışma ortamı sağlanacağı için çok daha az riskli çalışma ortamı sağlanacaktır.

Bakanlık tarafından tehlike sınıfına göre belirtilen iş yerlerinde zorunlu tutulan iş güvenliği uzmanları kısacası iş yerlerinin sağlıklı çalışabilmesi için gerekli tüm kontrolleri yaparlar. Sizler de bu sayede iş yerinizdeki verimi hep zirvede tutabilirsiniz.

İş Güvenliği Uzmanı Hizmeti

Tüm Tehlike kategorilerinde yer alan iş yerlerinizde zorunlu tutulan iş güvenliği uzmanı hizmeti için bizimle iletişime geçebilir ve konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Çalışanlarımız iş yerinizin sağlıklı bir şekilde çalışmalarına devam edebilmesi adına gerekli şartların karşılanıp karşılanmadığını kontrol edip raporlar hazırlayacaktır. Hazırlanan bu raporlar üzerinden de iş yerlerinin ihtiyaçlarının tespiti ve bu ihtiyaçların giderilmesi konusunda öneriler yapılmaktadır.

Sohbeti aç.
1
Yardıma mı ihtiyacınız var ?
Scan the code
Safety Danışmanlık Hizmetleri
Merhaba,

Whatsapptan iletişime geçmek için lütfen sohbete başlayınız.